basari ilkeleri

Herkes için Müthiş Bir Değer: Başarı İlkeleri

Şu an bulunduğunuz noktadan olmayı arzu ettiğiniz noktaya gelebilmeniz için mutlaka anlamanız gereken en temel yaklaşımlar neler? Merak ediyorsanız yazımıza buyurun.
yenidogan

Meme Tırmanışı

Yeni doğanın gözünde, anne kendisinin uzantısıdır. Annesi ve kendisi tek bir varlık, tek bir ünitedir. Bebeğin doğar doğmaz hemen anneden ayrılması bebeğin bir uzvunu koparmak gibidir. Bu çocukta travma yaratır... ve bilinçaltına bastırılan travmaların ilklerinden biri olur.
yaratici drama -dilek unal bicer

Yaratıcı Dramayı Hiç Duydunuz mu?

Birçoğumuz kendimizi ifade etmek konusunda sıkıntı yaşıyoruz. İletişim engellerinin en başında da bu geliyor. Ben yapamam, nasılsa başkası yapar, ben fikrimi söylemesem de olur, umarım beni seçmezler gibi düşünceler hayatın tüm alanlarında ve dönemlerinde kim bilir nelere katlanmak zorunda bırakıyor bizi ya da nelerden mahrum kalıyoruz. Sizlere bugün, bu frenleyici düşüncelerin aşılmasını sağlayan, özgür düşünceyi ve kendini rahat ifade etmeyi geliştiren önemli bir öğretim tekniğinden söz edeceğim.
ozge civci

Aileniz Yeni Bir Yıla Girerken

Çünkü benim çocuğum sürekli bana kendi çocukluğumu hatırlatıyor. Eksik kalanımı, yanlış yapılanımı, bana olan yanlışı, bilinçli veya bilinçdışı bir kıyas içindeyim. Benim çocukluğumda ben böyle miydim? Bana annem babam bu kadar ilgi gösteriyor muydu? Yani hep kendimle ilgili bir derdim var.
idil (1)

Müzik: Yer ile Gök Arasındaki Uyum

TRT Radyo 3’teki Arkadaşım Müzik programından tanıdığımız İdil Akçıl’ın çocuklar için yazdığı Modi Çalgıların Peşinde, müzik dinleyerek motive olabildiğimizin, duygularımızı dönüştürebildiğimizin, müzikle ruh halimizi değiştirebildiğimizin güzel bir hatırlatıcısı. Yıla bir müzik kitabıyla veda ederken, İdil Akçıl’la müzik hakkında tatlı tatlı söyleştik.
kinesiyoloji

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Egzersizler ve Kinesiyoloji

Çocuğunuz: “Canım istemiyor!”, “Yapamıyorum!’, “Yorgunum!”, “Bunu yapmak zorunda değilim!” dediğinde bunun altında yatan gerçek aslında...
Aynur Güleçal foto

İÇİMDEKİ KADIN

28-35 yaş döngümde annemin hayatını yaşadığımı anlamıştım. 21-28 yaş döngümde ise babamın hayatını yaşadığımı fark etmem çok geç olmadı. Yiyip, içip geziyordum, odağı dışarıda olan babamdım ben... Neler oluyordu? Oysa ben “gerçek ben” olmak istiyordum… İçimdeki gerçek benle tanışmam ise 35-42 yaş döngümde oldu…
özgür kuslar

ÖZGÜR KUŞLAR

Annem, babamın izni olmadan hiçbir yere adım atamıyordu. Sevdiklerine özlem duyuyor ama her seferinde kafası estiğinde gidemiyordu. "Annem evdeki sıkıyönetimden çok bunaldığı anlarda da "Bu ev benim hapishanem" derdi zaman zaman. Pek haksız da sayılmazdı.
siir

DÖRT PENCERE

Sırlarım, hatalarım, utandıklarım. Kendime saklayıp kömür çuvalı, Ömür boyu taşıdıklarım. Kıskanç, öfkeli, alıngan, kibirli… Hayır! Bunlar mı anlatacak beni? Yadsıdıklarım.
odaklanmak

İlgimizi Çekiyor Çünkü…

İnsan sadece kişisel gelişim kitabı okuyarak gelişemez ve olgunlaşamaz. Bu insanları kapıda bekleyen en büyük tehlike ise bencilliktir.
bebek aglamasi

BEBEK DİLİ: BEŞ FARKLI AĞLAMA TÜRÜ

Dünyaya gelmesini sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinizi nihayet kucağınıza aldınız. Ama daha ilk günen uyku size haram olmaya başladı bile. Onu daha yeni beslemiş olmanıza rağmen bebeğiniz avazı çıktığı kadar ağlıyor. Altına bakıyorsunuz, temiz. Ne yapacağınızı bilemez halde susması için bebeğinizin ağzına memenizi ya da biberonu dayıyorsunuz. Bir iki yudum emdikten sonra yine yaygarayı basıyor. Niye huysuzluk yapıyor bu çocuk diye söyleniyorsunuz belki. Ne istiyor bu çocuk? Acaba gazı mı var? Acaba hasta mı? Acaba yorgun mu? Acaba....
sarılmak bedava

SARILMAK BEDAVA

Aile terapisti Virginia Satir, sağlıklı ruhsal gelişim için insanın günde on iki sarılmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Günde sekiz sarılmanın bizi eh işte idare ettiğini, dörtten az sarılmanın ise bizi sağlıksızlaştırdığını söylüyor. Sadece fiziksel sağlıksızlıktan bahsetmiyor.
özsaygı

Yaşam Okulunun En Zor Dersi: Özsaygı

Özsaygı, kendimizi hem değerli, hem de karşılaştığımız sorunlarla başa çıkabilecek kadar yeterli hissedebilmektir. Bu iki duygu, değerlilik ve yeterlilik duygusu özsaygının temelini oluşurur. Tek bir cümleyle açıklamak gerekirse özsaygı, olduğunuz kişiyi beğenmektir. Kaynağı, çocukluğumuzda sevildiğimiz ve değerli bulunduğumuz ailemizden gelir. Bazı duygularıyla alay edilen, bazı duyguları yasaklanan, bazı duyguları ayıplanan çocuklar, zaaflarını ve korkularını gizleyen yetişkinlere dönüşürler. Kendi duygu dünyasını gizleyen, hayatlarından çıkaramadıkları duyguların ağırlığı altında ezilen ve duygu doğasına saygı gösteremeyen bir yetişkin, sizce yaşamını yaşanmaya değer kılmış bir insan mıdır?
kaygı anksiyete

Endişeler, Korkular, Kaygılar Karşısında Elimizde Ne Var?

Bir hastalık durumuna gelen kaygı bozukluğunun tedavi edilmesi şarttır. Ancak genellikle bu gerçek fark edilmez veya kabullenilmez ve böylece insanlar üstesinden gelebilecekleri dertleri ömür boyu çekmeye mahkûm olurlar.
ayriligin bedelleri

AYRILIĞIN BEDELLERİ

Yeni doğan bebeğin doğar doğmaz, daha göbek bağı kesilmeden annenin koynuna verilmesinin önemi çok büyük. Anne koynu yavrunun "doğal ortamı"dır. Oysa gelişmiş dediğimiz ülkelerde, doğumdan hemen sonra bebeğin yıkanması, tartılması gibi hiç de acil olmayan işlemler için anneden ayrılması yaygın bir uygulamadır. Bu işlemler sırasında bebeğin canhıraş ağlaması da bebeğin "normal" davranışı olarak kabul edilir. Yaygın uygulama olduğu için "normal" görünen bu tepki, hiç de "sağlıklı" değildir.
cocugunuzun_okulu_sevmiyor

Okul Sahiden Gerekli midir?

Çocuğumuz “bugün okul var mı?” sorusunu ümitsizce sorduğu zamanlarda neyi yanlış yaptığımızı düşünmek yerine, gerçekleri bir düşünelim mi? Ülkemizin herhangi bir yerindeki sıradan bir okula bakalım: Yetişkinlerin 9'da mesaiye başlamadığı, yani çalışmak için sabah 9'dan önce hazır olamadığı bir ülkede, çocuklar 7.30'da ders başında olmak zorundalar. Okul günleri giderek uzamış ve daha az eğlenceli olmaya başlamış.